22.9.2016

Historie oddílu

HISTORIE SKAUTINGU V OCHOZI U BRNA

2023/2024

nové družiny

Slib Markéta Vrbová Adéla… na schůzce

oddílový sněm

plány na budoucí léta

2022/2023

Máme novou družinu Benjamínků – Ježečků

debata o budoucnosti oddílu a nové plány

tábor společný, ale dělení na mladší a starší

Verča CH. zástupce, Verča Ch., Lukánec, Klárka oddílový podrádcové

2021/2022

Juris si dává pauzu

Připojují se holky a jako rádcové staší skauti a skautky, kteří působí u vlčat a světlušek

Covid již povolil a my si užíváme zaskoužený návrat k běžné činnosti

2020/2021

Připojují se Miky, Martin Komzák a Max

stále covid 

Roverská holky Lucka a Verča Chybovi, Klárka Boudová a Ema

Tábor Cestování časem

2019/2020

Vedení oddílu i družinek Šošonů zůstává stejné a pokračuje v dobře rozjetém vlaku i do dalšího roku. Za to vedení kmene Richnas zaznamenalo výraznou změnu a to odchod všech tří vůdců Michala, Matěje a Ondry. Na místo vůdce kmene byl dosazen Radek. Ondra Válek – Várec navíc bohužel neopouští jen vedení kmene, ale také zanechává svých ostatních  činností v Ochozském skautu, aby se mohl věnovat vedení družinky v Líšni.

Rok opět započal náborovou schůzkou. Po té se nám přihlásilo 16 čerstvých nováčků, z toho 11 vlčat a 5 světlušek. Do skautů dorostlo 5 kluků a do skautek 3 holky. Současné počty v družinkách jsou tedy vlčata 27, světlušky 16, skauti 15 a skautky 12, k tomu 16 vedoucích z řad Richnas. Oddílová činnost tedy opět nabrala na obrátkách, ale i na počtu dětí a vedení družinek pokračuje bez výrazných změn až 

Po klasickém zaběhnutí na začátek školního roku zorganizovali již tradičně vedoucí skautek Halloweenský průvod jak pro naše skauty, tak pro děti z Ochoze. V listopadu se obě naše družinky vydali na netradiční akci, a to lasergame v aréně na Hybešově v Brně. Vyzkoušeli tak svoji mušku ale i fyzičku. Po třech kolech z nás lilo jako z konve a byli jsme rádi za chvilku odpočinku. Akce to byla skvělá a rozšířili jsme tak repertoár našich činností. 

Dne 15. 11. jsme upoutali velkou pozornost nejen mezi dětmi, ale také po obci variací na klasické špiony, a v duchu výročí 30 let Sametové revoluce připravil Žanek společně s Tomkem a Sapíkem hru, kdy jsme se přenesli do listopadu roku 1989, ulice Ochoze křížovali pohotovostní pluky v bílých helmách a děti si vyzkoušeli, že život v Česloslovenské socialistické republice nebyl žádný med, tedy alespoň pro jedince, kteří se snažili zachovat svoji morální integritu.

Hra začala úvodní scénkou, ve které vedl rozhovor velitel StB s velitelem pohotovostních pluků a tom, jak se daří potlačovat demonstranty na Václavském náměstí, načež si promítli dobové záběry s brutálními zásahy proti demonstrantům z Palachova týdne roku 1989. 
Po scénce jsme skauty a skautky rozdělili na skupinky do pomyslných rodin, se kterými procházely příběhovou linií. V první části hry jsme se snažili především zachytit ducha a povahu doby, proto v ní rodiny porovnávaly ceny potravin a výplatu za socialismu, oproti výši v dnešní době, četly výstřižky z Rudého práva, aby si udělaly obrázek, jak to bylo s pravdivostí informací a také zažily nesmyslnou policejní šikanu, která tak dobře vystihuje absurditu režimu. Po splnění těchto úkolů dostala každá rodina na výběr, zda bude chtít emigrovat do zahraničí a nebo bojovat s režimem a chystat revoluci. Všechny tři rodiny si zvolily linku revoluce. Proto byla slyšet hesla jako “Havel na hrad!!!”, “Stop násilí a komunismu!”, či “Svobodu!” a vrata farního mlatu ozdobily plakáty s obdobnými slogany. 
Na samém konci akce nás čekal epilog. Hru jsem totiž nehráli na body, ale pro poučení a zážitek, proto jsme v doprovodu písně Modlitba pro Martu od Marty Kubišové dětem odprezentovali skutečná čísla zločinů a obětí komunistického režimu a pověděli si, jak pokračoval přerod v demokracii v čele s Václavem Havlem (také skautem) po samotném 17. Listopadu.

Na Vánoce nás čekala klasická trojice: výprava ke krmelcům, oddílové Vánoce a roznos Betlémského světla. Ovšem světlo zaznamenalo obměnu v podobě dvou vylepšení: kmen Richnas uspořádal výpravu do Lintze, kde jej při slavnostní mši v katedrále převzali a dovezli přímo do Ochoze. Světlo jsme nově také přinesli přímo na mši svatou našemu panu faráři Zděňkovi Drštkovi, kde jsme jej slavnostně předali.

V režiji “mlaďochů” (mladší Richnas) se v čele s Tomem Kříčkou odehrál velice povedený a programem nabitý dětský maškarní ples. Na baru jste si mohli prohlédnout obsluhu v rouškách a zdravotnických overalech. Bohužel, nevěda co nám přinese blízká budoucnost jsme předběhli dobu a ani ne dva týdny na to jsme byli z rozhodnutí vlády nuceni s ohledem na šíření onemocnění Covid-19. Stalo se tak přesně ve středu 11. 3. 2020. Světlušky tak byli poslední družinkou, která stihla den předtím uspořádat poslední schůzku. Nachystali si speciání program na prevenci šíření nemocí.

A tak se stalo, že z rozplánovaného roku plného akcí jsme spadli do téměř dva roky trvající spirály neustále se opakujících zákazů a povolení naší činnosti. Kontaktní scházení je pro skauting zásadní, ale skaut je taky připraven, a proto jsme ihned po zákazu scházení začali s online schůzkami. Průkopníky byli Panteři a postupně se přidali všechny družinky a nakonec i Jestřábi, kteří se scházeli jen jednou za 14. dní.

Před vedoucími tak stála nová výzva – skauting online. Pro absolutní většinu do té doby nepředstavitelný způsob chystaní a realizace našeho programu, který je postavený na pohybu v přírodě a spolupráci skupinky, se stal denním chlebem. Řada našich běžných činností prošla online transformací od družinových schůzek, oddílových porad, až po klasické akce jako např. Den Svatého Jiří s cílem poskytnou dětem náš skautský program přes obrazovky jejich počítačů. Se změnou média byla úprava programu nutná, ale zároveň jsme mohli vytěžit více z využití moderních technologií dostupných při použití vlastního počítače – používaní online map na plánování výpravy, pořádání kvízů, sledování skautských videí s jejich reflexí a pak už samozřejmě klasické online hry jako malování Gartic, aneb uhodni, co právě maluju, město moře kuře věc, nebo dokonce Panteři a Minecraft.

Na táboře roverská Max, Miky, Martin Komzák, Pepa Brabec, 

Tábor Harry Potter

 

2018/2019

Noví vůdcové se v tomto roce plně pustili do organizace oddílové činnosti hned ze startu a díky znalostem nabytých na výjimečném vůdcovském kurzu Castor Gemini začali do oddílu přinášet všemožné novinky. V tomto znamení se nesl celý následující školní rok. Oddílová rada v novém složení pod vedením Žanka začala s novou koncepcí pro oddíl, stanovila si vizi, priority, vytvořila plán a začala cílevědomě plánovat oddílovou činnost.

Vedení družinek zaznamenalo jen menší změny. K vlčatům se přidal Dalibor Kříčka a světlušky opustila Klára Žáčková, ale za to se k nim přidala Míša Remešová a vedoucí skautů byly nově posíleni o Adama Koumala.

Jedním z největších milníků našeho střediska za posledních mnoho let byl nákup louky v Rakoveckém údolí, kde tradičně pořádáme tábory. Louku jsme nově získali do vlastnictví a tím pádem nám odpadlo mnoho starostí.

Od tábora už uplynul nějaký čas a i my jsme s novým školním rokem zahájil naši letošní činnost. A to první akcí, kterou byla náborová schůzka. Při té jsme na naší klubovně a přilehlé zahradě na faře připravili několik aktivit a her, které si nováčci i současní členové oddílu vyzkoušeli a zahráli. Také jsme promítli fotky a video z tábora zavzpomínali, jak nám bylo o prázdninách, mimo celoroční školní a pracovní zápřah, krásně na našem střediskovém (nově vlastním!) tábořišti v Rakoveckém údolí.

V celkovém součtu náš oddíl posílil o krásných 14 dětí, sedm kluků a sedm holek, kteří se jako nováčci zařadili do našich věkově nejmladších družinek – vlčat a světlušek. Tento nárůst způsobil, že počet členů družiny Jestřábů,  nabobtnal na 24 chlapců. Proto se vedoucí rozhodli rozdělit vlčata na dvě družiny podle věku. Kluci chodící do 2. a 3. třídy vytvořili novou družinku s názvem Panteři. Tím nám poprvé v naší dvaceti osmileté historii přibyla pátá družinka. Jestřábi, starší vlčata, která chodí do 4. a 5. třídy ZŠ mají schůzku po nich a družiny se vždy potkají  poslední/první půl hodinu schůzky. Novou družinu Panterů si zval do vedení Honza Hrazdíra – Žanek a vedení Jestřábů se ujal Jiří Kozel – Juris. Společně s Džidžounem, Pepou a Daliborem se vetšinou potkávali na obou schůzkách.

Ale co s novou družinkou? Zatím neměla své tradice, zvyky, symboly, rituály. Historii měla zatím jen velmi mladou. Proto jsme jako první začali se všemi deseti členy vymýšlet název družiny, který vychází z družinového zvířete. Do nejužšího výběru se dostalo zvířat několik. V úvahu připadali názvy jako kanci, svišti, medvědi, jeleni a tak dále, ale šelma, která si získala největší přízeň kluků, s počtem hlasů 6, byl panter. Dále nás čekala tvorba nového znaku, kterému bude dominovat právě tato kočkovitá šelma. Také vymýšlení pokřiku, tvoření vnitřní hierarchie a mnoho a mnoho dalšího.

Akcí, která se uskutečnila 31. 10. je již tradiční Halloween. V maskách jsme průvodem přišly na faru, na jejíž zahradě byla připravená pro děti i rodiče stezka odvahy. Za projevenou statečnost byli všichni odměněni balíčkem se sladkostmi a teplým čajem. Děkujeme všem, že se s námi přišli bát v tak hojném počtu! Přece jenom, kdo by se nebát tolika strašidelných masek. Údajně opět přišel i klaun!

Z akcí je třeba dále zmínit Loupež století, která tak navázala na tradici Špionů a nákazy. Organizoval ji Petr Sapák – Sapík. Šlo tedy o večerní akci pro starší skauty a skautky v ulicích Ochoze, která se uskutečnila 8. 11.. Dále se uskutečnili akce tradičně spojené s Vánocemi jako je výprava ke krmelcům, na niž byli pozváni i rodiče a společně jsme se vypravili naplnit krmelce v přilehlých lesích a také se uskutečnili oddílové Vánoce, kde jsme si nově, mimo tradičních Vánočních obyčejů, také vyrobili vlastní svíčku ze včelího vosku. Den po té, tedy den před Štědrým dnem, tedy dne 23. 12. 2018, jsme po obci roznášeli Betlémské světlo.

Oddíl posílený o nováčky čítal přes šedesát dětí a více jak dvacet vedoucích. Přičtěte kmen Richnas a kmen dospělých Šamanů a číslo registrovaných členů v Ochozi o tucet a něco přesáhlo stovku. Snad nejenom tato čísla ukazují, že skauting v Ochozi rostl (a stále roste).

Na jaře nás čekalo několik důležitých novinek pro prezentaci oddílu a skautu v Ochozi. Jako první je třeba zmínit nové logo, které pod sebe zahrnuje tři Ochozské jednotky: oddíl mladších členů Šošoni, roverský kmen Richnas a kmen dospělých Šamani. Logo je složeno z části skautské lilie a z části Ochozské vlajky. Logo vymyslel tým složený z vůdců oddílů, samotný vítězný návrh pak napadl Martina Kučírka a jeho grafické zpracování vytvořil Ondra Válek. Další novinkou byla oddílové trička právě s novým logem. Na výběr bylo ze čtyř barevných variant a  dvou variant potisků. Trička jsme si rozdali na táboře.

Klasickou akcí, nově organizovanou hlavně rovery, neboť starší ročníky se museli zúčastnit doškolovacího zdravotnického kurzu, byl maškarní ples 2019. Ten se nad očekávání vyvedl a je dobrou vizitkou právě pro Richnas!

Tento rok jsem se s družinami Lemurů a Sojek vyjeli na dvě kola Svojsíkova závodu. První kolo bylo střediskové, které se konalo v Koválovicích. Pro vůdce střediska, Aleše Mikulu, to byl poslední závod v pozici vůdce střediska. Na jeho pozici byl v červnu u Pepiho ve sklípku na střediskovém sněmu zvolen Jarek Chyba – Piškot. Aleš si Piškotem prohodil pozici a stal se zástupcem vůdce střediska.

Významnou akcí, jejichž organizace se ujal kmen Richnas bylo krajské kolo Svojsíkova závodu. To se konalo znovu v Koválovicích u biotopu, a bylo peckovní.

Radek si udělal Ekumenickou lesní školu a Matěj a Várec se pouštějí do instruktorek.

Letos se konala již VII. Výzva s názvem odřekni si. Šlo, jak jde z názvu poznat, o odřeknutí si daného typu pochutin na daný měsíc klasicky od 1. 1. do tábora.

V březnu jsme se s Vlčaty vydali na výpravu na Jelenici, kde nás zastihlo nebývalé, skoro až letní počasí. Sluníčko hřálo a my jsme venku lítali v krátkých rukávech a obědvali před chatou. Na výpravu máme, kromě spánkové deprivace, jen ty nejlepší vzpomínky! V dubnu jsem se opět zůčastnili Velikonočního Jarmarku. Část jeho výdělku nám byla věnována, za což jsme moc vděční! Peníze jsme využili na nákup vybavení do lékárny a her na tábor.

A konečně nás čekal tábor, na který vedoucí sbírali inspiraci celý rok. Letošním tématem byl Indiana Jones, hlavní role se zhostil Ondra Válek a další dvě generace Jonesů si zahráli Juris a Žanek. Tábor se nesl ve znamení mnoha změn, vychytávek a vylepšení. Mezi největší patřilo větší zakomponování zpětné vazby, snídaně formou namaž si sám, rozcvičky formou vyber si, co chceš dnes cvičit, nový přístup k trestům a odměnám (trest přirozeným důsledkem), hodnocení úklidu ve stanu se změnilo na naučení dětí uklízet si ve stanu a mnoho, mnoho dalších. Jen novinek, které jsme po táboře reflektovali, bylo 15, a ostatní byly změny spíše pasivní povahy. V rámci táborového výletu jsme se vydali do lanového centra, skvělý to výlet! Tento rok se o kuchyni starala Lenka Piškotová Chybová a Klára Blatná, které nám vařili naprosto skvěle (Kunín!)! Na slibovém ohni byl mezi oddílové rádce přijat Petr Sapák alias Sapík. Nutno říct, že nejenom díky  novinkám, ale dobré, včasné a přesné organizaci, výborně sehraným, oddaným a snaživým vedoucím a také dobře naladěným dětem, šlo zcela jistě o jeden z nejvíce vydařených táborů za dlouhé roky. Díky všem vedoucím!

2017/2018

Na táboře 2017 byla oznámena změna ve vedení oddílu. Po osmi letech jej Tomáš Kozel předal svým nástupcům Honzovi Hrazdírovi – Žankovi na pozici vůdce oddílu a Tomáši Kříčkovi – Tomkovi na pozici zástupce vůdce. Tomáš kluky půl roku zaučuje a 1. 1. 2018 jim oficiálně předává vedení. Do tábora mají ve vedení půl roku a ihned se přihlašují na vůdcovský Kurz Gemini, který v srpnu 2018 oba úspěšně dokončují složením vůdcovské zkoušky.

Školní rok se nese v duchu změny ve vedení oddílu, obměně ve vedení družinek a je charakteristický založením kmene Oldskautů; Šamanů. Postupně stárnoucí vedení družinek se stáhlo z aktivního vedení a připojilo se do nově vzniklých Šamanů. Obměny provázeli porodní bolesti a nesrovnalosti ale brzo se samotným chodem dali věci do nejlepšího pořádku. Šamani byli založeni Tomem Kozlem, který se společně s Martinem Kučírkem ujal jejich vedení. Nově se do kmene dospělých registrovali i dávno „ztracení“ členové, kteří dříve vedli či chodili do skautu. Kmen dospělých si dal mimo jiné za svůj cíl podporu Šošonů a do Ochoze tak ještě k Richnas přibyl nový oddíl.

Kmen Richnas vede nadále Michal Kučírek a Matěj Rádsetoulal a do vedení byl nově přijat Ondra Válek – Várec na pozici zástupce vůdce kmene.

Vedení družinek omládlo a výrazně se obměnilo. Vlčata pomalu z vedení opouštět Hynek a Patrik, kteří se ale nadále účastnili akcí. Jinak vedení zůstává na Honzovi Hrazdíra – Žankovi a Jurisovi Kozlovi s pomocí Pepi Peška a Vojty Havlíka – Džidžouna. Vlčata mají nově dvouhodinovou schůzku. U skautek zůstala Terka Slavíková, Lída Blatná, Vendula Remešová. Za to vedení světlušek opustila Monika Haluščáková a Katka Blatná, které obě přešli do Šamanů a družinu plně přenechali Adi Ševčíkové, Terce A. Einholzové, Kláře Blatné a Kláře Žáčkové. A taktéž skauti se obměnili. Od družiny přešli do Šamanů naši dlouholetí vedoucí, oddílový rádcové a zkušení bratři Tom Kozel, Martin Kučírek a Roman Břenek a vedení přenechali na bedrech Víťovi Hrazdírovi, Tomovi Kříčkovi a Petrovi Sapákovi.

Novou akcí, která se uskutečnila hned z kraje roku, byla adaptační výprava vlčat na Kaprálův Mlýn. Z tradičních akcí se uskutečnili Lesní lidé, které nově organizoval Ondra Válek – Várec. Vlčata se vydala na další výpravu na Jelenici. Začátkem listopadu pořádali skautky Halloweenový průvod.

Velmi vydařenou akcí byla vlčácko-světlušácká výprava na Jelenici, která pod náporem všech 27 účastníků praskala ve švech. Akci organizovala Áďa Ševčíková, jako součást své čekatelské zkoušky. Jedinou vadou na kráse byl jen fakt, že osvětlení na chatě bylo právě v opravě, o čemž nás ochranáři, kteří mají chatu s námi, nijak neinformovali a celou dobu jsme si museli svítit baterkami. Ale ani to nás nerozhodilo a výprava se nad míru vyvedla. Smutným faktem je, že od této výměny je Jelenice osvětlena několika LED bodovkami s velmi studeným a úzkým světlem, oproti předchozímu teplému světlu, které jedno stačilo na celou Jelenici.

Čekatelky si dělá Áďa a Radek.

Novou akcí, která nahradila Špioni byla Epidemie, listopadová večerní hra s tématem nákazi v ulicích Ochoze. Organizoval ji Honza Hrazdíra – Žanek s pomocí vedoucích vlčat a kmene Richnas. Akce se zůčastnilo 27 dětí a skoro 25 vedoucích, čímž byla nejspíše největší akcí svého druhu v Ochozi. Dále se odehráli tři tradční Vánoční akce a to oddílové Vánoce, výprava ke krmelcům, a Betlémské světlo. Roveři se vydávají na Miquik.

Počet členů byl poznamenán odlivem světlušek a proto naše počty zůstali stejné, jako rok předchozí.

Po Vánocích se vedení oddílu ujímají nový vůdcové a začínají chystat tábor. Vedoucí a roveři plní VI. výzvu, kterou je švihadelník.

Na jaře nás potkalo hned několik akcí, z nichž tradiční dětský maškarní ples 2018, dále také Den země, pořádaný oldskauty a velikonoční jarmark, pořádaný ochozskými ženami, do kterého jsme se zapojili.

Důležitou částí života vlčácké a svělušácké družiny jsou závody vlčat a světlušek konané jednou za dva roky. Tento rok jsme se zůčastnili hned tří kol. První kolo bylo střediskové, „nanečisto“. Druhé, okresní kolo se konalo v Rudce. Tam se nám podařilo s oběma družinkama vybojovat skvělá postupová místa! Vlčata se umístila na druhém místě a světlušky na třetím a tak nás čekalo kolo krajské, konané v Doubravici nad Svitavou. Zde jsme se umístili s vlčaty na místě desátém a se světluškami na místě sedmnástém, což jsou skvělé výsledky a je potřeba říci, že je díky nim vidět, jak šikovné máme v oddíle děti a vedoucí!

Na tábor se po čtvrté v řadě vydáváme do Rakoveckého údolí, tématem celotáborové hry 2018 se stává Hobit. Tábor poprvé vedl nový vůdce Žanek. Nutno podotknout, že s obrovským přičiněním všech vedoucích se jednalo o mimořádně povedený tábor, který nebyl poznamenám žádnou pohromou, neštěstí, ani větším zraněním. S novým vedením se začala psát i další kapitola oddílové rady. Ke stávajícím rádcům Víťovi Hrazdírovi, Terce Slavíkové a Hynkovi Blatnému byly řady posíleny o Jiřího Kozla, Áďu Ševčíkovou a Vendu Remešovou.

2016/2017

Nový školní rok začíná první celooddílovou schůzkou. Ve vedení oddílu zůstává Tomek, se zástupcem Piškotem a Romkem. Starší vedoucí družin, zejména kvůli časové vytíženosti postupně předávají vedení mladším nástupcům. U skautek zůstává Terka, Lída a Vendy. U skautů Tomek, Víťa, Macek, Tomáš Kříčka a Sapik, Romek na schůzky dochází občas. K vedoucím světlušek – Monice, Katce, Kláře, Ádi a Terce přibývá Klára Žáčková. Vlčata vede Hynek, Patrik, Žanek, Juris, Džidžoun a Pepa, z aktivního vedení se stahuje Michal. Vůdcem roverského kmene zůstává Michal, jeho zástupcem Matěj Rádsetoulal.

I letos jsou pořádány tradiční akce – Lesní lidé a Roverský rituál na kterém jsou konečně představeny nové roverské šátky původně vyráběné k 10. výročí kmene, mají černou barvu a červené lemování. Dále je pořádán Halloweenský průvod, Betlémské světlo, Filmový večer roverů, Vánoční Jelenice. Roveři se opět účastní Miquiku.

Čekatelky si dělá Lída, Terka Einholzová, Venda a Žanek na Vlčinci.

Matěj Rádsetoulal – Tóli je zvolen jako místopředseda okresu Brno-venkov.

Po registraci 2017 má oddíl 72 členů (12 dospělých, 13 skautů, 3 skautky, 25 světlušek, 19 vlčat) a roverský kmen 32. Skautů v Ochozi je proto 104, a nováčci přichází také v měsíci lednu.

Od pololetí přechází 9 světlušek do skautek, zejména kvůli tomu, aby se vyrovnal počet družin a schůzky mohly být vedené v menších skupinkách.

Vedoucí a roveři plní V. výzvu. Tentokrát se jedná o kombinaci Překonávání vzdáleností a Silových disciplín.

Tábor po třetí v řadě trávíme prvních čtrnáct červencových dní v Rakovci. Tématem tábora se staly Odysseovy cesty, inspirované celotáborovou hrou z roku 2001.

2015/2016

I tento rok ve funkci oddílového vůdce setrvává Tomek, se zástupcem Piškotem a druhým zástupcem Romkem. Vedení družin je posilováno zejména u vlčat a světlušek, protože počty nejmladších členů se nejvíce narůstají. Od aktivního vedení  světlušek odchází Magda, zůstává Monika a Katka, nově přibývá Klára Blatná, Terka Einholzová a Adél Ševčíková. Vlčata posilují vedení o rovery Jiřího Kozla – Jurise, Vojtu Havlíka – Džidžouna a Pepu Peška, zůstává Hynek, Žanek, Patrik a Michal. U skautek se vedení nemění – Luciáš, Eliška, Terka, Lída a Venda. Skauti přibírají z roverů Tomáše Kříčku, dále zůstává Tomek, Romek, Macek, Víťa a Sapík.

Na podzim jsou pořádány tradiční akce Lesní lidé, Roverský rituál, Špioni, Halloweenský průvod. Do prosince jsou pak zařazeny akce: Výprava ke krmelcům, Betlémské světlo, Roverský filmový večer, Vánoční Jelenice. Část roverů se také zúčastňuje Miqiku.

Do roku 2016 vychází skauting v Ochozi s regordním počtem členů – je nás 101!

Na začátku března pořádáme dětský Maškarní ples a Večer vedoucích. Vedoucí a roveři plní již IV. výzvu – letos se jí stává Otužilec.

Protože se v oddíle zvýšil počet členů smečky vlčat, dohodli se kluci, že založí další – třetí družinu. K Černé a Modré šestce tak ještě přibyla šestka Bílá.

Na tábor míříme opět do Rakovce. S příspěvkem od Jihomoravského kraje se nám daří do střediska zakoupit nový hangár a teepee. Za celotáborovou hru je letos zvoleno téma, které bylo navrženo již mnohokrát, ale stále nebylo realizováno. Jedná se o příběh Starwars. Vedení oddílu a roveři se na toto téma připravovali se vší vervou a výsledek celotáborové hry byl proto naprosto skvělý, ať už se jednalo o kostými, připravené etapy, rekvizity nebo propojení táborového života s příběhem. Táborníci byli rozděleni do šesti skupin a jejich hlavním cílem bylo zničení Hvězdy smrti. Postupně si prošli příběhem mladého Luka Skywalkera, který se stává rytířem Jedi, nachází přátele a spojence v robotech R2D2, C3PO, Žvejkalovi a pašerákovi Hanu Solovi, stejně jako ve svém prvním mistru Obiwanu. Společně nachází Rebely, kteří bojují proti temnému císaři. Zde Luke osvobouzje princeznu Leiu o které se později doví, že je jeho sestra. Společnými silami přesvědčí Dartha Vadera, aby se vzdal Temné strany Síly a všem se pak podaří Hvězdu smrti zničit.

V srpnu se také naši roveři účastní středoevropského Jamboree v Polsku.

2014/2015

Ve funkci oddílového vedoucího setrvává Tomek, se zástupcem Piškotem a Romkem. Vedení družin má nepatrné změny ve vedení – skauty vede Macek, Romek, Tomek, Víťa a Sapík; u skautek stále působí Eliška, Terka a Luciáš, Kája v pololetí přestává docházet. Nově jsou však ke skautkám přiřazeny Lída a Venda. U vlčat k Hynkovi, Patrikovi a Michalovi přibyl ještě Žanek, Halus vedení opustil. U světlušek zůstává Magda a Katka, nově pak Monika jako ranger.

V rámci nové registrace také ve vedení roverského kmene dochází ke změně a Žancka střídá Michal. Počty členů oddílu i kmene úspěšně rostou.

Matěj Rádsetoulal se stává výchovným zpravodajem okresu.

První oddílová schůzka probíhá začátkem září. Na první skautské schůzce se Hranostaji a Tučňáci dohodli, že po letech slučování a kombinování názvu původních dvou družin zvolí pro družinu jméno nové, kompletní. Nakonec je zvolen název Lemuři.

Z tradičních podzimních akcí je pořádán Halloween, Lesní lidé, Roverský večer a rituál a Špioni. Skauti oddíl reprezentují na okresním kole Svojsíkova závodu.

V novém roce 2015 vedoucí a roveři plní již třetí Výzvu – tentokrát se jedná o Překonávání vzdálenosti. Po dobu šesti měsíců sbírají tzv. jednotky za určitý počet kilometrů za chůzi, běh, cyklistiku, plavání, zimní a kolečkové brusle.

Jarek Chyba – Piškot je na střediskovém sněmu zvolen jako zástupce vedoucího střediska.

Na tábor oddíl a kmen vyráží po několika letech opět do Rakovce. Tábora se zúčastní téměř 70 lidí, jedná se tak o dosavadní rekord. Za téma celotáborové hry je zvolen Asterix a Obelix. Příběh hry pak tvoří zápletka, kdy Římané zajmou galského druida, který vaří kouzelný elixír síly, který dává moc odolávat římskému impériu. Skupiny Sífix, Yellix, Redix, Nebix, Orinx a Verdix tak mají za úkol druida osvobodit a sjednotit galské kmeny. Celý tábor probíhá v poklidné atmosféře za přítomnosti téměř permanentních veder. Jeden den přijíždějí účastníky zkropit ochozští hasiči. Babičtí hasiči pak skautům půjčují polní kuchyni.

Na táboře je poprvé plněn modrý šíp odříkání a Dalibor Kříčka jako první v historii oddílu splní výzvu 24 hodin na stromech.

2013/2014

Ve funkci oddílového vůdce setrvává Tomek, zastupuje ho Piškot a Romek. Vlčata i světlušky nabírají nováčky. Skauti Hranostaji a Tučňáci se vyšplhali na počet deseti, pod vedením Tomka, Romka, Macka a Víti. U skautek s vedením začala vypomáhat Kája; vede společně s Eliškou, Lucií a Terkou. Vedení vlčat se nezměnilo – Michal, Hynek, Halus, Patrik, ale ke světluškám začaly docházet na výpomoc nejstarší skautky – Monika, Lída a Venda – zejména kvůli tomu, že Kristýna tento rok maturuje, u vedení dále zůstává i Magda. Do roverského života se po dvou letech vrátil Várec.

První oddílová schůzka proběhla 5.9., měsíc na to jsme ve Křtinském chrámu doprovodili Elišku při vstupu do manželství. Tři delegáti z našich řad se zúčastnili okresního sněmu. Následně se většina našich vedoucích účastnila dalšího svatebního obřadu – svatby Ondry Mlejnka. Mezitím vedení vlčat připravilo další ročník hry Špioni, letos s velice dobrou účastí – oproti loňsku jsme postavili tři skupiny. Na konci října se konal již tradiční Halloweenský průvod s rekordní účastí – více jak 60 dětí. Listopadovou akcí se stali Lesní lidé, bohužel opět pouze za účasti dvou ochozských skupin, a roverský večer na Jelenici. Dále pak proběhl filmový večer pro skauty a skautky, který dost účastníků pojalo jako možnost splnit si odborku nočního bdění a celou noc oka nezamhouřili. K prosinci neodvratně patřila výprava ke krmelcům a roznos Betlémského světla. Podařilo se také připravit oddílové Vánoce.

V dalším půlroce proběhlo rovněž spoustu akcí. Skauti se dvakrát podívali na Jelenici, jednou se k nim přidaly i skautky. Na březen byl přesunutý Maškarní ples ve stylu Cowboys/girls, který měl i přes přesunuté datum mimo plesovou sezónu bohatou účast. Následoval večer vedoucích se vzpomínkovými videi, fotografiemi a programem od Macka, Romka a Tomka. Světlušky a vlčata se pustily do Velikonočního skautského kuřete a opět vybraly několik finančních prostředků.

Tomek a Tóli reprezentovali naše středisko na valném sněmu Junáka, který se konal v Litomyšli. Co se reprezentace týče, letos se velice dařilo našim světluškám. Ve střediskovém kole SZVaS, které se konalo mimořádně v Ochozi místo na Jelenici, sice nevybojovaly první místo, ale v dalších kolech se dostaly až do kraje, kde získaly místo 2.! Pro náš oddíl to byl veliký úspěch. Zatímco světlušky závodily, v brněnském kostele sv. Augustýna se vdávala naše sestra Lucie.

Ke konci roku bylo docela rušno, proto bylo odsunuto ukončení školního roku. Přípravy na tábor si to vyžadovaly. Letos jsme tábořily blízko vesnice Vojtěchov, na Vysočině. Bylo to asi čtyři kilometry od Lísku, kde jsme byli v roce 2011 na táboře Warcraftu. Proto jsme očekávali větší dešťové přeháňky a chladnější klima, ale ve finále jsme byli překvapeni, jak nám počasí pěkně vyšlo. Pršelo vlastně jen pár dní na začátku a na konci tábora. Etapový tým si tentokrát připravil celotáborovou hru ve stylu westernu – Divoký západ. Příběh se točil kolem postavy Johna O’Briena (Tomek), který se vydal do města za svým bratrem se kterým chtěl rozjet podnikání v hokynářství. Když však dorazil do města, zkorumpovaný šerif a utajený bandita Lee Boar (Krysa) mu sdělil, že jeho bratr byl za nevysvětlitelných událostí zavražděn. John ve městě postupně potkal další postavy příběhu – spravedlivého pomocníka šerifa Kennetha Greenswooda (Víťa), pistolníka Jassieho Jamese (Macek), indiánského míšence Tatanku Notime (Várec) a dvě dívky ze saloonu Elisabeth (Terka S.) a Lily (Kája). Společně zjišťují, že bratr Johna objevil v prérii místo, které by bylo optimální pro vybudování nového města. Místem totiž měla procházet železnice a založení města by majiteli půdy zajistilo velké bohatství. Když už měl skoupeny a vyměřeny parcely, o plánu se dozvěděla parta banditů Billy boys – Billy (Michal K.), L.J. (Hrnek), Patrick Ray (Patrik) a staršího O’Briena zavraždili. Podle hlavních postav se účastníci rozdělili do pěti skupin a vydali se překonávat překážka na cestě za založením nového města. Po úvodní etapě pak následovaly následující: Rýžování zlata, Honáci dobytka, Peyotl, Bílý býk, Nedostatek vody, Město duchů, Indiáni, Desperáti, Vyloupení banky, Bitka v Saloonu, Bravetown, Duel, Hokanářství, Stavba voru a závěrečná etapa.

Tábora se zúčastnilo celkem 34 dětí a na 20 vedoucích, roverů a rangers. Celkem devět nováčku splnilo sliby – Lucka a Verča Chybovi světluškovský, Mikuláš Nesvatba vlčácký, Klára Blatná, Gabča Sovová a Terka Wawratzová skautský a Dalibor Křička, Adam Koumal a Dan Zajíček skautský. Tóli na táboře aktivně rozjel duchovní program, jehož závěrem bylo udělování liliových křížů. Dále pak byly splněny celkem čtyři roverské zkoušky – Sapik, Lida, Monika, Vendula.

2012/2013

V současné době se oddíl rozrůstá co do počtu dětí, tak i vedoucích (k novému roku oddíl zaznamenal 49 členů, bez vedoucích z roverského kmene.) Skauty vede Tomáš, stále oddílový vedoucí, Macek, Romek a Víťa. U vlčat s Hynkem a Michalem působí Patrik, kvůli pracovní vytíženosti nestíhá vedení tak často Halus, kvůli studiu v Praze odešel z vedení Lečo. U skautek začala Lucce a Elišce vypomáhat Terka Slavíková. Světlušky jsou pod vedením Magdy, Kristýny a vypomáhá jim Katka Blatná.

Hynek, Víťa, Michal a Terka úspěšně splnili čekatelskou zkoušku a rozšířili tak řady naší kvalifikace.

Romek se chopil oddílových webových stránek a po měsících řešení přechodu adres a změn serverů se mu podařilo vybudovat pěknou internetovou prezentaci o našem oddíle. Oproti tomu vleklým problémem se stala naše velká klubovní skříň – nebyla tak bytelná, aby unesla všechno, co jsme v ní chtěli mít, věčně jsme řešili její zavírání a ve finále za ní začala plesnivět stěna. Farní rada pak rozhodla o jejím přesunutí mimo klubovnu, na farní mlat.

Z akcí byli pořádáni Lesní lidé, Špioni, Halloweenový průvod (5. ročník), Filmový večer, Oddílové Vánoce, Roznos betlémského světla, Vycházka ke krmelcům (11. ročník), Dětský maškarní ples (velký úspěch, skvělá příprava hlavně od našich skautek), Velikonoční skautské kuře, Den země, Úsvit skautingu (2. ročník), závěrečný oheň ve starém lomu.

Naše skautky a skauti se také zúčastnili střediskového kola Svojsíkova závodu, stejně tak kola Okresního v Kuřimi. Obě hlídky obsadily 4. místo, postupové však bylo pouze pro skauty. I tak obrovský úspěch. Krajské kolo se pak konalo nedaleko Bzence.

Tábor je plánovaný opět ve Vřesovicích.

Vedení RICHNAS přešlo od Ondry na Žancka, který ale zatím nesplnil vůdcovskou zkoušku. Začátkem roku proběhlo více zdařilejších pokusů o to rozpohybovat kmen. Po novém roce však tyto tendence dost vyprchaly.

Matěj Rádsetoulal byl zvolen jako výchovný zpravodaj střediska.

Tábor se konal již tradičních prvních čtrnáct dní v červenci a zamířili jsme opět do Vřesovic. Letošní rok se námětem na celotáborovou hru stal film z roku 1995 – JUMANJI. První den objevili táborníci starobylou hru, která všechny hráče přesunula do míst divoké Afriky. Čtyři skupiny – Tembo (Sloni), Kifaru (Nosorožci), Tumbili (Opice) a Mamba (Krokodýli) – se musely vypořádat s nástrahami džungle a savany. A tak naším táborem proběhlo splašené stádo, kuchyni nám zpřeházely opice, spoutali nás obří pavouci, napadl nás lovec… podle toho, co padlo na kostkách. Ve finále se však podařilo JUMANJI dohrát a všechny následky hry zmizely.

Tábor probíhal poklidným tempem a obešel se bez výrazných problémů. Výraznou změnou byla větší převaha nováčků, čímž pádem bylo třeba uspořádat táborový program tak, aby nebyl příliš náročný a odpovídal schopnostem a dovednostem všech táborníků. Nebylo to však na škodu.

Na slibovém ohni byl Romek jmenován druhým zástupcem vůdce oddílu, Michal Kučírek a Víťa Hrazdíra rozšířili řady oddílových rádců, Hynek se stal akelou vlčat a Terka Slavíková oddílovou podrádkyní. Rangerskou zkoušku splnila Kája Pešková.

2011/2012

Oddíloví rádcové a později i další vedoucí se na nový školní rok začali připravovat již v polovině srpna. Prvně byla plánována velká zahajovací schůzka, která měla přilákat další možné členy z okolních vesnic – Kanic, Babic, Řicmanic a Březiny. Kvůli tomu byly vyráběny různé plakáty, které se vyvěšovaly ještě v srpnu (malý, ale přes to úspěch tato reklama měla). Druhým úkolem bylo vytvoření oddílových skautských stezek. Forma stezky, která vyšla od skautského ústředí nám nevyhovovala úplně na sto procent a tak jsme ji začali měnit k obrazu svému.

Vlčata začal vést Hynek – vystřídal Matěje.

Kromě tradičních Lesních lidí a Halloweenu jsme na podzim podnikli výpravu do Olomouce, kterou chystala Lucie, a také byla obnovena hra Špióni. Oddíl také společně, po několika letech, oslavil Vánoce. Pro skauty a skautky byl připraven filmový večer.

Po novém roce jsme zaznamenali neúspěch v přípravě skautského plesu pro dospělé a dopředu jsme si řekli, že takovou akci nebudeme pořádat s každoroční frekvencí, protože se nám jednoduše nevyplatí, co se týče vložené energie a konečného výstupu z ní – o skautský ples zkrátka nebyl nějak zájem.

Jinak se pak povedla výprava na hrad Pernštejn a závody vlčat a světlušek na chatě Jelenici.

Na tábor jsme zamířili od 30.6. do 14.7. a jako místo jsme zvolili tábořiště Vřesovice, na jihu Moravy, nedaleko Kyjova. Tábořiště nám nabídlo zděnou základnu s elektrikou, možnost blízkého koupání, ale také přítomnost dalších třech táborů a ne moc sousedských chatařů. Ze začátku jsme se obávali, že taková blízkost ostatních lidí bude na škodu průběhu tábora, ale až na pár nočních přepadů a vyčerpání společné studny od jiného tábora nás nepotkalo nic horšího a i zmíněné věci se nakonec bez větších problémů vyřešily.

Celotáborová hra byla tak trochu na přání skautek, které ale samozřejmě nevěděly, že by vedení o jejich návrhu uvažovalo. Vydali jsme se na Cestu kolem světa za 80 dní. Tábornící byli rozděleni do pěti skupin, každá představovala jednoho anglického lorda (Fogg, Drizzle, Blizzard, Shivers, Chill). Ti mezi sebou závodili, kdo cestu zvládne rychleji. Přípravě hry se vedoucí a rs věnovali opravdu dlouho dopředu a nebyla to příprava úplně jednoduchá – nedrželi jsme se totiž moc knižní ani filmové předlohy a prostě jsme si naplánovali trasu napříč zeměkoulí, přes země, které se nám nějakým způsobem líbily a zamlouvaly. Na skupiny v nich pak čekaly různé zápletky, zdržování, ale i povinnosti vyplývající ze cti lordů. Společně jsme tak navštívili Anglii (chycení vlaku, na konci pak svatba pana Fogga), Francii (problémy s revolucí), Itálii (pohřeb mafiánského kmotra), Egypt (opatření nového platidla), Rusko (cesta transsibiřskou magistrálou), Čínu (nalezení ukradených kufrů, vrácení soššky Buddhy), Indii (vysvobození princezny), Japonsko (stavba vlaku), Austrálii (práce na pštrosí farmě), Kanadu (velký hokejový zápas), Mexiko (překonání jazykové bariéry), Peru (noční hra) a Kongo (vypořádání se s uvězněním od domorodců), a svedli jsme slavnou námořní bitvu v Atlantiku.

Tábor byl úžasný atmosférou, hrou a oproti loňsku i počtem tábořících.

Roverskou zkoušku splnil Žanek, Patrik a Terka Slavíková

2010/2011

Začátkem školního roku se oddíl začal připravovat na oslavu dvaceti let jeho existence. K této příležitosti se konala skautská výstava o oddílu na faře a večer pro všechny současné a bývalé členy. K této příležitosti byla na post oddílového rádce jmenována sestra Lucie, která splnila čekatelskou zkoušku.

K vedení skautů přibyl rover Vít Hrazdíra, skautky vedla, po té, co z vedení byla odvolána K., Lucie s Eliškou, u skautek fungovala Magda a Kristýna, vlčata zůstala pod vedením Leče, Michala, Matěje Klímy a Halusa.

Roverský kmen se vypořádával s nedostatkem akcí a motivace pro větší činnost. Přece jen se podařilo, kromě akcí pod oddílem, uspořádat pár takových, které byly určeny pouze pro kmen, jako takový – byly to tradiční večery kolem lesních lidí, Vánoce na Jelenici a na jaře pak třeba speleologický víkend.

Letošní tábor byl plánovaný opět na tábořišti Chytálky, ale kvůli šumu v komunikaci, kdy jsme počítali s reservací tábořiště, jsme byli na poslední chvíli nuceni řešit fakt, že tomu tak není. Našli jsme proto jedinou dostupnou alternativu a sice tábořiště Lisek, na Vysočině. Na tábor jsme jeli prvních čtrnáct dní v červenci a hned od prvních dní jsme byli skoro noc co noc buzeni bouřkami a dešti – tábořiště bylo mezi dvěma kopci, kde se střetávala mračna, a mírné horské prostředí nám také moc tepla nepřidalo. Tábor měl rekordně málo účastníků – pouhých 19 dětí, na vině byly slabé ročníky. Za celotáborovou hru nám netradičně posloužila fantasy počítačová hra – Warcraft. Legenda hry pravila, že tajemný svět Azeroth byl napaden Plamenou legií a aby byl zachráněn, bylo třeba sjednotit tři velké rasy, které ho obývaly – lidi, elfy a orky. Tyto tři rasy představovaly skupiny hráčů. A po mnoha etapách bojů, získávání artefaktů, vyjednávání apod. se svět pochopitelně podařilo zachránit.

Mírnou vadou ke konci tábora byla návštěva roverů, kteří přijeli co by návštěva, ale jejich zapojení do příprav programu tábora bylo minimální. Reputaci jim měli spravit noví roveři kmene – Metud, Várec a Jožka, kteří úspěšně splnili roverskou zkoušku.

I přes výkyvy počasí a malý počet účastníků tábor proběhl dobře. Nebyli to sice Piráti, ale i tak se jednalo o tábor dobrý.

2009/2010
Za tento rok se toho stalo mnoho. Proběhla výměna oddílového vedoucí Jarka Chyby (Piškota) za Tomáše Kozla. Zase byl menší úbytek skautů, takže družiny Hranostajů a Tučňáků byly spojeny do jedné.
23. 5. 2009 si skauti vzali na starost sběr šrotu po Ochozi.
Na tábor se jelo v červenci od 3- 17. Námětem na táborovou hru byl film Piráti z Karibiku 1, 2, 3. Vedoucí bravurně zahráli roli pirátů Jacka Sparrowa, Barbossi, Wiliama, Elisabet a Tia Dalmy. Děti si vybíraly názvy lodí a posádek.
Při slibovém ohni Tomáš zavedl novou funkci a sice post „oddílového rádce“. Do rady oddílových rádců pak byl jmenován Čumil, Macek, Lečo a Eliška.
Pokud loňský tábor nasadil vysokou laťku, Piráti ji letos překonali. Tábor se odehrával v jedné z nejklidnějších a nejpřátelštějších atmosfér.

2008/2009
V tomto roce nás opustilo mnoho skautů. Byla to pro oddíl velká ztráta.
11. 10. 2008 se konal další ročník, známe hry Lesní lidé. Náš oddíl měl obsazení do tří hlídek. Dvě hlídky skautů a jedna hlídka skautek.
Jitka Chybová a Tomáš Kozel složili vůdcovskou zkoušku.
16. 5. 2009 se konalo další kolo Svojsíkova závodu v Koválovicích. Hlavním organizátorem byl kmen R.I.C.H.N.A.S. Ochoz měla zastoupení dvou skupin. A to jedna byla skupina kluků a jedna skupina holek.
Na tábor se jelo na „Randulku“ u Němčic. Jako náměty na táborovou hru sloužil filmy Harry Potter. Děti byly rozděleny Moudrým kloboukem do známých kolejích: Nebelvír, Zmiozel, Havraspár a Mrzimor. Každá kolej měla svého primusa. Děti si na začátku tábora kupovali pláště, sovy, kočky nebo ropuchy, hůlky na kouzlení a kotlík. Zahrály si i slavný Famfrpál, souboj na koštěti. Jako ve filmu tak i u nás na táboře vyhrála kolej Nebelvír. Tímto táborem byla znovuzískána úroveň, která byla ztracena loňskou Mamutí roklí III a kterou tábory dříve měly.

2007/2008
Na tábor se jelo do Rakoveckého údolí k Bukovince. Jako téma na táborovou hru byla Mamutí rokle III., jelikož týden před odjezdem byla prozrazena původní plánovaná etapová hra Vikingové a vedení potřebovalo narychlo uplácat nový námět. Tábor ovšem zklamal již třetí den, kdy se na táboře „objevili“ vši (ve skutečnosti však šlo pouze o jednoho postiženého, zbytek „vší“ tvořilo nejrůznější smetí, které naše vedoucí – opatrovnice rovněž označily za nevychovaná zvířátka). Musela se tedy zavést „vší karanténa“. Den ode dne vši chytalo čím dál více dětí. O omylu nás informovala a táborovou paniku zažehnala až Ludmila Chybová – máma Jitky, která je kadeřnicí a na tábor přijela zhodnotit situaci. Tábor pak sice pokračoval dál, ale „vší aféra“ narušila jeho už tak chabý běh.

2006/2007
Tento rok se trochu změnilo vedení družin. Tučňáky opět vedl Tomáš s Filcekem a k nim se připojil Michal Chyba. K Hranostajům se přidal Matěj Rádsetoulal a Jakub Nečas. Rozrostl se počet skautek, kterých bylo minulý rok málo, a naopak ubylo vlčat, protože většina odešla do skautských družin..
21. 10. se na Jelenici konali již druzí Lesní lidé v podání R.I.C.H.N.A.S.. Přijeli skauti ze Křtin, Vranovic, Újezdu u Brna a Pozořic. Naše dvě družiny obsadily čtvrté (Tučňáci) a první místo (Hranostaji).
4. – 8. 5. se pět členů kmene R.I.C.H.N.A.S. (Gábina, Ondra, Martin, Žanda, Zajíc) zúčastnilo celostátního setkání roverů a rangers, Obroku.
Eliška Blatná a Roman Břenek složili čekatelskou zkoušku.
Největší událostí tento rok však bylo celosvětové jamboree v Anglii. Ve dnech 27. 7- 8. 8. se ho zúčastnili: Michal Kučírek a Katka Blatná, také někteří členové kmene R.I.C.H.N.A. S. – Ondra, Zajíc, Tólal…
Na tábor se jelo opět do Rakoveckého údolí. Tábora se celých čtrnáct dnů, kromě členů R.I.C.H.N.A.S., zúčastnila pouze Pimpa a Žof. Ostatní vedoucí se všemožně střídali.
Etapová hra nesla název Pán Prstenů. Nic netušící účastníky hned po příjezdu přivítala zdobená brána a spoustu balónků. Odpoledne se pak od Froda, v podání Tomáše, dozvěděli, že je to kvůli Bilbově oslavě. Souviselo to s rozdělováním do skupin. Každá etapa byla oživena scénkou – roveři a rangers se převlékli za jednotlivé postavy z knih. Nezapomenutelný byl Žanckův Glum, nebo Václavův Nazghul.

2005/2006
Největší změnou za tento rok bylo založení samostatného roverského kmene, který byl složený z bývalých skautů a skautek šošonského oddílu. Kmen se pojmenoval zkratkou R. I. C. H. N. A. S (Rychlí, Inteligentní, Cílevědomí, Houževnatí, Nadaní, Atraktivní Skauti). Vůdcem tohoto kmene se stal Ondřej Mlejnek. První kmenová schůzka proběhla začátkem října a to u Elišky na chatě. Tam se kmen dohodl, že si vezme na starost další ročník hry Lesní lidé. Tak stejně se v budoucnu ujali s přípravou celotáborové hry pro Šošoni. Kmen totiž zůstal v úzké spolupráci s oddílem – jeho členové také začali vést skautské družiny. Za Tučňáky to byl Tomáš Kozel a Filip Kříž, za Hranostaje Martin Kučírek a Honza Šedý. Kvůli vedení si také Martin, Tomáš a Honza udělali čekatelskou zkoušku.
Jednou z nejdůležitějších akcí se stalo středoevropské jamboree s názvem Orbis, které se konalo v Mariánském údolí ve dnech 29. 7. – 6 .8. – zástupci kmene R.I.C.H.N.A.S. se jej zúčastnili.
Na tábor se jelo posledních čtrnáct dní v červenci k Pozďatínu. Čekalo nás netradiční tábořiště – zděná základna s elektrikou, zděné záchody, železniční trať několik desítek metrů od stanů… – zkrátka jsme si připadali moc v „civilizaci“ a proto se na další rok zvolilo tábořiště v Rakoveckém údolí. Celotáborová etapová hra měla název Inkové. Jména skupin si tento rok volili skauti sami: Mesajové, Mocný tajfun, Makčuové, Lakakha, Navajové, Atay. Cílem hry bylo obsadit všechny „svatyně“ a porazit španělské nájezdníky.

2004/2005
Skautské družiny se rozrostly o nováčky z vlčat a světlušek. U Tučňáku byla změna ve vedení – k Losovi a Žofovi se přidal ještě Čumil, který se však později vrátil k Hranostajům.
9. 10. oddíl samostatně zorganizoval hru Lesní lidé, ale účast byla velmi mizivá.
30. 4. se konalo kolo Svojsíkova závodu pro skauty. Ve střediskovém kole náš oddíl reprezentovala hlídka ve složení Martin Kučírek, Dominik Beránek, Tomáš Kozel. Hlídka zvítězila a získala postup do okresního kola. To se konalo 17. 5. a ochozská hlídka se rozrostla ještě o Matěje Rádsetoulala, Jakuba Haluščáka a Žancka, a i v tomto kole hlídka obsadila první místo.
Tábor se opět konal na Randulce. Na tábor se jelo prvních čtrnáct dni v červenci . Název celotáborové hry byl Non- stop. Předlohu ke hře tvořila stejnojmenná kniha, jejíž děj se odehrával na vesmírné lodi, která se vracela z daleké cesty zpět na Zem. Jednalo se o sci-fi námět.

2003/2004
Nejdůležitější změnou v oddíle bylo vystřídání Kamila Beránka ve funkci oddílového vůdce a na jeho místo nastoupil Jarek Chyba (Piškot).
Světlušky stále vedla Pimpa s Tetinou, Hranostaje Ondra a Roman Břenek (Čumil), Tučňáky vedl Loso.
28. 11 se konal třetí ročník hry Špioni.
Tábora se letos týkaly dvě změny. Tou první bylo datum konání – místo posledních čtrnáctí dnů se jelo už začátkem prázdnin od 30.6-15.7 2004, a za druhé se vyměnilo tábořiště. Jelo se na „Randulku“ – tábořiště u Němčic nedaleko Boskovic. Etapová hra byla na téma „Rytíří- 13. století.“

2002/2003
Tučňáky vedl Loso a Žof, Hranostaje Křepelka s Honzou Šedým a Martinem Kučírkem. Skautky vedla Alena Vašíčková, vlčata Kamil s Jirkou a Romanem, světlušky vedla Pimpa s Tetinou.
19. 10 se na Jelenici opět konala hra Lesní lidé (Tučňáci skončili čtvrtí a Hranostaji druzí).
15. 11. proběhl již druhý ročník hry Špioni (třetí místo obsadily Sojky, druzí byli Tučňáci a první Hranostaji).
27. 4. na chatě Jelenici proběhlo střediskové kolo Svojsíková závodu pro skauty. Naše hlídky získaly postup do okresního kola. To se konalo 17. 5 a opět jsme obsadili první příčku. Na krajském kole 14. 6 jsme obsadili čtrnácté místo.
Pro tento rok hygiena neschvalovala vybrané tábořiště u řeky Oslavy a tak se jelo zase do Rakoveckého údolí. Tábor se konal ve dnech 16- 29. 8. 2003 a námětem táborové hry byla Čína – cesty Marca Pola.

2001/2002
V září byly po dvou letech obnoveny světlušky, vedla je Pimpa a nová vedoucí Jana Janková (Tetina). Pojmenovaly se na Myšky a dělily se na dvě šestky- zelenou a žlutou. Obnovila se družina Hranostajů, která se scházela společně s Tučňáky. Vedl Křepelka a Loso (Piškot si „kroutil“ základní vojenskou službu). S vedením skautů vypomáhal také rover Petr Šlof. Dále byly v našem oddílu stále dvě šestky vlčat pod vedením Kamila, kterému vypomáhali roveři Jiří Mlejnek a Roman Vašíček – Šíček. Sojky vedla Alena Vašíčková a Lenka Křiváková. Petr Nečas musel z rodinných důvodů s vedením přestat.
Zúčastnili jsme se střediskové hry Lesní lidé, kde Tučňáci skončili první a Hranostaji obsadili druhé místo.
Začátkem března byl tradiční dětský karneval.
Vlčata obhajovala své prvenství v závodě O totem bratra náčelního – úspěšně.
Na tábor se jelo opět do Rakoveckého údolí v termínu od 18. – 31. 8. 2002 opět do Rakoveckého údolí. Táborová hra se odehrávala v době Keltů.

2000/2001
Zkušenost se Skautem ABS. Na střediskové radě se hlasovalo, jestli si i naše středisko připojí k této nově vznikající organizaci, jelikož na ústředí stávající organizace Junáka – svazu skautů a skautek ČR – docházelo k nepatřičným a podivným akcím. Proto byly všechny střediskové oddíly převedeny do Skauta ABS.
V listopadu 2000 se konal ustanovující sněm Skautů ABS, který byl v Brně. Pro náš oddíl byl sněm obrovským šokem a velkým zklamáním – čekalo se od něj daleko více, než narážky a neférové jednání, které nám bylo nastoleno.
Po trpké zkušenosti byl na lednové střediskové radě odsouhlasen návrat do Junáka- Svazu skautů a skautek ČR.
Z Čermáčků se stali roveři a někteří z nich začali pomáhat s vedením vlčat a skautů. Ve schůzkách pokračují Sojky a Tučňáci a také dvě šestky vlčat. Světlušky se ještě nepodařilo obnovit. Skautky vedla Alena Vašíčková a zpočátku ji pomáhala Jana Beránková.
29. 4. proběhlo na Jelenici střediskové kolo Svojsíkova závodu. Hlídky sojek obsadily první a poslední místo, hlídky Tučňáků byly čtvrté a páté (Soutěžilo 5 dívčích a 7 chlapeckých hlídek).
5. 5. se ve Křtinách uskutečnilo okresní kolo Svojsíkova závodu. Tučňáci a Sojky společně s družinami z Pozořic vytvořili smíšené hlídky (Sojky skončily na 5. místě a Tučňáci na 6.).
Tábor se konal v Rakoveckém údolí u Bukovinky v termínu od 18. – 30.8. 2001. Etapovou hrou tohoto tábora bylo starověké Řecko, konkrétně Oddyseova dobrodružství.

1999-2000
Jelikož přibyla vlčata, Kamil přemluvil Petra Nečase, aby se vrátil k vedení a pomáhal mu. Vlčata se přejmenovala na Jestřáby a rozdělila se na dvě šestky- modrou a černou. Dál se schází starší skauti – Čermáčci. Vedl je Loso a pomáhal mu nový vedoucí Jarek Frič. Mladší skauty – Tučnáky vedl Piškot a nový vedoucí Ondra Mlejnek (Křepelka). Sojky vede stále Kamila, pomáhá jí rádkyně Alena Vašíčková (Koblížek) a poradkyně Jana Beránková (Hop). Světlušky se neschází.
1. 1. 2000 končí kanické středisko a jeho činnost. Náš oddíl i s kanickými skautkami přešel pod středisko Pozořice. Ve dnech 14. – 18. 3 připravili bývalí kaničtí vedoucí poslední lyžařský zájezd do Lipové.
Ochozská hlídka přivezla na podzim r. 1999 třetí místo ze střediskového závodu Lesní lidé. Vlčata v květnu zvítězila na střediskovém kole závodu O putovní totem bratra náčelního.
Tábor byl netradiční. Jelo se až do Božanova v Broumovských skalách a to od 20. 8. – 1.9. 2000. Bydlelo se v chatkách. Červenou nití se stal svět fantazie na motivy J.R.R. Tolkiena. Úkolem bylo dostat se k černokněžníkově věži na opačném konci světa Faerie a tam osvobodit princeznu.

1998/1999
Byla obnovená druhá družina skautů, skládala se ze samých nováčků, dostala název Tučňáci a vedl je Piškot. Také byly obnoveny schůzky vlčat, které vedl Kamil. U Čermáčků zůstává Loso. K Pimpě se přidala Blanka Chybová a světlušky vedly spolu. K Sojkám se vrátila Kamila Poláková.
Na hory se jelo od 16- 20.3.1999 opět do Lipové.
Tábor se podruhé na Oslavě ve dnech 27. 7. – 6. 8. 1999. Etapová hra nesla název Hiawatha a byla vedena příběhy a historií kmenového společenství Irokézů.

1997/1998
Sojky vede Magda, Čermáčky Loso a Piškot. Světlušky se začínají opět scházet, vede je Jitka Chybová ( Pimpa).
Hory domluvil vedoucí Kamil na 10. – 14. 3. a tradičně se jelo do Lipové. Pro nedostatek času odchází Magda.
Tábor se konal ve dnech 10. – 20. 8. v chatkách u řeky Oslavy v katastru Dolních Heřmanic. Etapová hra byla inspirovaná indiány.

1996/1997
V novém školním roce opět zanikla družina Hranostajů. Z Čermáčků se stali skauti a vedl je Laso a Piškot. Sojky vedla Magda. Světlušky se tento školní rok nescházely. Na tábor se jelo už po třetí na Říčky, tentokrát mezi rozcestí Malá Říčka a vrchol kopce Kalečník.
Etapová hra se nazývala Stopami statečných a legendou byly úryvky z knihy Grigorie Fedosejeva.
Asi 5. 7. začalo pršet a déšť neustával. Třetí den bylo rozhodnuto o evakuaci tábora. Útočištěm se stal prázdný kravín v Hostěnicích. Po čtyřech dnech se skauti mohli navrátit do tábora.

1995/1996
Vedoucí u světlušek a u Sojek se nezměnil. Čermáčky vedl Piškot a Hranostaje Loso. Po delší pauze byla obnovena družina Hranostajů.
26. 2. 1996 začíná s Kamilou Boudnou vést Sojky Magda Chybová.
Od 5. 3. – 9. 3. 1996 se konal zájezd na hry, pořádaný kanickým oddílem, opět do Lipové.
10. 6. oznámila Kamila Sojkám, že už je další rok nepovede. < br/> Na tábor se jelo opět na Říčky k Bukovince, ale tentokrát blíž k rozcestí Malá Říčka. Termín byl od 10- 20. 7. 1996. Etapová hra byla staronová „Mamutí rokle“.

1994/1995
11. 11. 1994 se konala první schůzka obnovených skautů. Ze začátku smíšená družina (4 vlčata a 1 skaut). Za jméno družiny si jednohlasně zvolili Havrany. Vedl je Piškot (Jarek Chyba) a Loso (Petr Horák).
8- 11. 3. 1995 se jelo s kanickými skauty na hory, opět do Lipové. Na schůzce 31. 3. si Havrani museli změnit jméno, protože by bylo drahé nechat si dělat nové nášivky s havranem, když zbyly nášivky s hranostajem a čermáčkem. Tak se Havrani se přejmenovali na Čermáčky. Termín tábora byl od 15. 7. – 26. 7. 1995 a jelo se na Říčky u Bukovinky. Tábor byl společný pro ochozký i kanický oddíl. Etapová hra se jmenovala Mayská země a legenda byla o Yukatánských bojovnících, jejichž úkolem bylo zlomit moc panovníka Montezummy.

1993/1994
Oddíl opouští Jirka Petlach a Iva Blatná. Kamil je stále oddílovým vedoucím. Pro nedostatek času vzdává funkcí vedoucího střediska Karel Horáček, nahradil ho Kamil Beránek. Odchází i zkušení vedoucí Petr Nečas a Franta Vašíček. Toho roku se skauti a vlčata nescházeli. Světlušky dále vedla Miluška a skautky Kamila.
Skautky se začínají scházet od 6. 9. 1993 a svoji družinu pojmenovaly Sojky, protože se tak jmenovaly už od světlušek. 18. 10. 1993 se konala brigáda na radikální úklid klubovny, ve které, kvůli vlhkosti, začala řádit plíseň. 19. 10. 1993 oddílová rada rozhodla opustit nevyhovující klubovnu a najít novou. Kamil se domluvil s panem farářem a novou klubovnou se stala fara. 25. 10. 1993 měly skautky na faře první schůzku, zorganizoval kanický oddíl. 26. – 29.1 1994 se konal první pobyt na horách, který zorganizoval kanický oddíl. Jelo se do Lázní – Lipová, ubytování bylo na chatě Chiranka.   Na tábor se jelo k řece Oslavě nedaleko vsi Zahrádka, což je část Náměstí nad Oslavou. Konal se od 29. 7- 6 .8. 1994. Etapová hra se jmenovala Příchod Slovanů do Čech.

1992/1993
Skauty začali vést rověři Jarek Chyba, Petr Horák a Igor Jedounek. Ochrannou ruku nad nimi držel Petr Nečas.Vlčata dál vedl Franta a sním Jirka Petlach. Skautky vedla Kamila Boudná a pomáhá jí Iva Blatná. Světlušek zůstala Miluška Slavíková, které pomáhala Jitka Holzová. Na začátku roku 1992 oddíl přichází o klubovnu (majitel měl s domkem jiné záměry), jako náhradu obec nabídla místnost ve sklepě Orlovny. 21. 9. 1992 měly skautky první schůzku, kde se rozloučily s Lenkou Petlachovou a dohodly se, že zatím utvoří jednu družinu – Poštolky.
Na tábor se jelo k Jedovnicím a stany byly postaveny přímo v areálu Loveckého zámečku. Protože se toho roku na tábor přihlásilo málo skautů, dohodl se Kamil s Karlem Horáčkem, že zorganizují tábor ochozského a kanického oddílu dohromady. Etapová hra se jmenovala Faraonův poklad. První táborový týden byl svěřen kanickým vedoucím a druhý ochozským.

1991/1992
Činnost byla zahájena slavnostním táborákem ve Starém lomu. Tam byl oddílu představen nový vedoucí Jura Blatný, který vedl nováčky, kteří si říkali Sokolíci. Družina Sněženek se přejmenovala na Poštolky a Koťata na Ještěrky. Od 1. 1. 1992 přichází ochozský oddíl pod kanické středisko (vedl ho Karel Horáček). 7. 1. 1992 oznámil Kamil Hranostajům, že středisko koupilo 20 stanů – 10 pro Ochoz a 10 pro Kanice. Druhý tábor se konal v Rakoveckém údolí u Bukovinky od 8. -15. 8. 1992. Táborníci byli rozděleni do čtyř posádek s názvy Green fisch, Blue sky, Orange orange, Red pasch. Tyto posádky představovaly ztroskotance na pobřeží pusté Ohnivé země a jejich úkolem bylo dostat se co nejrychleji do nejbližší osady v Patagonii.

1990/1991
Pod vedením Kamila a Petra se dohodlo, že se oddíl bude jmenovat Šošoni. Bobři se přejmenují na Vydry a Lišky na Čermáčky. Zpráva o skautských schůzkách se rozšířila po škole v Ochozi a v Kanicích a skautů přibývalo. Skautské schůzky se konaly ve škole, protože zatím nebyla žádná klubovna. Tou se měl stát malý domek zvaný Skanzen (stál na místě, kde je dnes dům MuDr. Dofkové). Ten se ale napřed musel opravit, protože byl ve špatném provozním stavu. Na jaře proběhlo několik brigád, ale havarijní stav domku se moc zlepšit nepodařilo.
V prosinci Kamil sehnal vedoucího pro vlčata, stal se jim František Vašíček, a kluci se přejmenovali na Havrany. Od ledna 1991 začaly schůzky vlčat a skautů probíhat odděleně. Divoké kočky se staly družinou skautek a na podzim se začali seznamovat se skautským programem – každá skautka obdržela Stezku skautek. 15. 2. 1991 Kamil donesl nášivky se symboly družin. Vydrám se moc jejich nášivky nelíbily, protože obrázek na nášivkách spíš připomínal hranostaje a tak se 15. 3. 1991 Vydry přejmenovaly na Hranostaje. 17. 5. 1991 na schůzce Divokých koček Lenka rozhodla, že je skautek dost na to, aby utvořily dvě družiny- Pomněnky (5 členek) a Koťata (6 čelenek).
31. 5. 1991 se Pomněnky přejmenovaly na Sněženky. Koncem školního roku bylo skautům oznámeno, že klubovna Skanzen se pro velmi špatný stav bude bourat. Musela se sehnat nová klubovna a tou se stal domek Na Bráně č. p. 275. První tábor oddílu Šošonů se konal v Radosticích od 11. – 20. 8. 1991. Táborová etapová hra měla název Mamutí rokle a vše se točilo kolem příběhů pravěkého chlapce Oga-tera.

Počátky 1989-1990
31. 5. 1990 zakládá Lenka Petlachová družinu holek „Divoké kočky“. Na družinové vycházce potkávají ve Starém lomu několik kluků. Tito kluci již dříve založili trampskou partu, říkali si Siuxové a vedl je Jiří Ševčík (Šud). Byli rozdělení na dvě družiny (Bobři a Lišk). Holky jim navrhly, ať si s nimi zahrají nějaké hry. Kluky to zaujalo a začali přemýšlet, že by se přidali k holkám a založili si nový oddíl i s novým vedoucím. Požádali Kamila Beránka, jestli by jim dělal vedoucího a on to přijal. Aby na to nebyl sám tak se spojil s Lenkou…
Lenka s Kamilem začali řešit otázku do jaké organizace družiny začlenit. Dozvídají se o obnovení činnosti skautů a rozhodli se přidat právě k této organizaci. Kamil se tak stal vůdcem třetího oddílu, který byl přiřazen středisku Mokrá. V září 1990 začaly pravidelné družinové schůzky. Ke Kamilovi se přidal Petr Nečas, Lence se skautkami začala pomáhat Jiřina Poláková. Začínají fungovat i Světlušky, které byly rozděleny na dvě šestky- Veverky a Sojky, vedly je Kamila Boudná a Miluška Slavíková.