18.11.2016

Historie kmene

Prapočátky našeho kmene spadají do roku 2004, kdy se několika jedincům z oddílu Šošonů podařilo složit roverskou zkoušku a dosáhli věku 15-i let. Následně pak fungovali společně s vedoucími Šošonů a pojmenovali se „Rychlá rota“ – na založení samostatného kmene jich bylo přece jen málo.
To se ale změnilo rok příští. Na šošonském táboře „Non-stop“ se podařilo roverskou (a rangerskou) zkoušku splnit dalším devíti lidem a společně s loňskými absolventy se dohodli, že začátkem školního roku založí roverský kmen.

První schůzka se konala 15.září 2005 a byla na ní domluvena akce, která se odehrála u Elišky na chatě. Dalo by se říct, že tento podnik byl oficiálním dnem založení našeho roverského kmene. Ve večerních (a ranních) hodinách 30.9.-1.10.2005 byly položeny určité základy, navržen budoucí program, rozděleny funkce a vymyslelo se několik jmen. Ve finále zvítězila zkratka R.I.C.H.N.A.S. – Rychlí, Inteligentní, Cílevědomí, Houževnatí, Nadaní, Atraktivní Skauti s tím, že první a poslední písmeno bylo schválně vybráno, aby tvořilo zkratku RS. Od té doby začal kmen samostatně fungovat vedle oddílu Šošonů, se kterým je však velmi spjat, jelikož členové kmene vedou šošonské družinky, připravují program i celotáborovou hru. Mimo to, také roveři připravuí každoročně střediskovou hru „Lesní lidé“. Kmen však má i svůj vlastní program a jezdí na své vlastní akce, takovými jsou například Survival, Večer vedoucích nebo Vánoční Jelenice. Někteří z nás také jezdit reprezentovat náš kmen na větší akce, jako jsou například Obrok, Středoevropské Jamboree nebo Světové Jamboree. Nepřipravujeme však akce jen v našem skautském kruhu, ale pro veřejnost každoročně pořádáme dětský maškarní ples.

V současné době má kmen 20 registrovaných členů pod vedením Radka Doležala. Snížení počtu členů kmene je spojené s vznikem nového kmene old skautů, kam někteří z členů přestoupili, protože jim z různých důvodů nevyhovoval roverský program. Do kmene však každoročně po splnění roverské zkoušky přicházejí noví členové.